Podział finansów
Komentarze: 1
Finanse są niezwykle szerokim pojęciem, które dzieli się na wiele typów i podkategorii. W ogólnym pojęciu finanse uważane są, jako środki związane z gromadzeniem pieniędzy, ich inwestowaniu a także wydawaniu. Finanse, zatem biorą pod uwagę wszelkiego typu funkcje pieniądza, określają zasady ich działania, a tym samym potwierdzają istnienie gospodarki towarowo – pieniężnej. Wszystkie środki pieniężne są to finanse, które zostały zgromadzone dla konkretnego celu.
Z tego też względu finanse mogą spełniać funkcje w produkcji, funkcje inwestycyjne, usługowe, czy też konsumpcyjne. Ze środków finansowych korzystają wszyscy, zarówno osoby prywatne, fizyczne, jak i ogromne korporacje oraz firmy. Z tego też względu finanse bardzo często dzieli się na prywatne oraz publiczne, zaś podstawową różnicą pomiędzy nimi jest to, ze gromadzone są według najróżniejszych potrzeb. Finanse publiczne najczęściej gromadzone są dla potrzeb państwa, zaś finanse prywatne są wykorzystywane zgodnie z potrzebami osoby indywidualnej.
System finansowy państwa
Każde państwo, jakie istnieje na świecie posiada własny system finansowy, który traktowany jest, jako ogół norm prawnych a niekiedy także, jako zespół instytucji finansowych. Głównym zadaniem, jakie posiada system finansowy państwa jest gromadzenie, a następnie dzielenie oraz wydatkowanie kwot pieniężnych, na konkretne cele w państwie. Obecnie niemal każde państwo świata posiada inny system finansowy, co sprawia, ze zróżnicowany jest także charakter działań instytucji finansowych a bardzo często występuje także różnorodność zadań. Podczas wykonywania owych zadań przez system finansowy państwa kształtuje się obieg pieniądza, który łączy wydatki oraz dochody, jakie państwo posiada. System ten ma bardzo ważne zadanie, zaś jego ogniwa są ze sobą ściśle powiązane. Wszystkie wydatki, jakie istnieją w państwie, są kontrolowane, zaś w wydatkowaniu udział bierze nie tylko państwo, ale także wszelkiego typu instytucje finansowe, banki oraz instytucje ubezpieczeniowe. Ogólnymi normami wydawania pieniędzy z budżetu są struktury organizacyjne, które regulują układ budżetu oraz jego strukturę.
Funkcja stymulacyjna finansów
Jedną z najważniejszych funkcji, jaką wyróżniają się finanse jest funkcja stymulacyjna, która bardzo często znana jest także, jako funkcja ingerencji, bodźcowa lub też funkcja interwencyjna. Państwo w kwestiach finansowych posiada bardzo konkretne instrumenty, którymi może posługiwać się w kwestiach finansowych. Za pomocą owych instrumentów państwo może, bowiem wpływać w dość istotny sposób na zyskowność prowadzonej przez różnorodne podmioty działalności gospodarcze. Instrumenty te określa się także, jako politykę, która z kolei dzieli się na kilka działów.
Z tego też względu wyróżnić tutaj możemy: politykę podatkową, politykę kredytową a także politykę dewizową. Najważniejszym działaniem cechuje się polityka podatkowa, która ma za zadanie regulowanie działalności gospodarczej, wszystkich podmiotów, jakie funkcjonują na rynku.
Dodaj komentarz